Indul az új Napelem Pályázat! - SolarKonstrukt
Indul az új Napelem Pályázat!

2023 December 11.

Indul az új Napelem Pályázat!

De vajon mennyire éri meg belevágni jelenleg egy napelemes beruházásba akár támogatással akár támogatás nélkül? Igyekszünk egy kis segítséget nyújtani a számolgatáshoz.

A következő számításunk lényege, hogy megnézzük mekkora napelemes rendszert tudnánk telepíteni a házunkra a Napenergia Plusz Program keretében, mekkora támogatást ad ehhez az állam, és mennyi lesz a megtérülési idő a jelenlegi áram árak mellett. 

Számításaink alapján a megtérülési idő 5,7 év.

Számoljunk együtt!

A Napenergia Plusz Program viszonylag szűk keretet szab a választható inverter, napelem és akkumulátor teljesítményeknek, így mi az alábbi paraméterekkel rendelkező napelemes rendszerrel kalkulálunk:

Ha nincs napelemes rendszerünk, ezért az áram mennyiségért a következőt fizetjük jelenleg:

Tehát van egy napelemes rendszerünk és van egy árammennyiségünk, amit meg tudunk termelni, és van egy áramdíjunk, amit a szolgáltatónak fizetünk, ha a teljes mennyiséget tőle kellene megvásárolnunk.

A kérdés, hogy mennyit tud egy napelemes rendszer kiváltani ebből az éves áramdíjból szaldós és – ami minket inkább érdekel - bruttós elszámolásban?

A szaldós elszámolásnál viszonylag egyszerű volt a válasz, az áramdíj 0 Ft lett. A szaldóban nem számított, hogy a napelemes termelésemet felhasználtam azonnal (esetleg eltároltam akkumulátorban, bár ez eddig nemigen volt jellemző), vagy betápláltam a szolgáltatónak. Ugyanis a betáplált mennyiség mértékéig az adott évben bármennyit fogyaszthattam is, az éves szaldónak köszönhetően ez nem került semmibe.

Viszont a bruttó elszámolásnak pont az a lényege, hogy nincs éves egyenleg, nincs „ barterezés” (én adok neked és cserébe te is adsz majd nekem ugyanennyit), hanem itt azonnal rendezni kell a számlát. Tehát amit betápláltam, azért fizet valamennyit a szolgáltató, és ha én szeretnék áramot vételezni, akkor azt nekem is rendeznem kell anyagilag.  És eltérő ár van meghatározva a két esetben, mást ér az én napelemes betáplált áramom és mást, amit nekem kell megvennem a szolgáltatótól.

Jelenleg a betáplált áramért 5 Ft-ot kapok, a szolgáltató 2.520 kWh-ig 36 Ft-ot, afelett 70 Ft-ot kér kWh-ként.

És, ami ezáltal nagyon fontossá válik, ami nélkül nehéz lesz megbecsülni a napelemes megtérülést:

Mekkora mértékben segít hozzá egy akkumulátor, hogy minél több napelemes áramot tudjak elfogyasztani a saját otthonomban?

Hogy mennyi ez az érték?  

Kb. 70%. 

Hogy honnan jött ez az adat, azt ebben a kis videóban megnézheti:

Hogy miért fontos ez? Mivel a fentebb említett két ár között elég nagy a különbség, így elemi érdekem, hogy minél kevesebbet kelljen betáplálnom.

Tehát a termelésem 30%-át kell betáplálnom és azért kapok a szolgáltatótól: 

6.912 * 0,3 * 5 = 10.368 Ft (D)

Mivel ezt a mennyiséget nem tudtam elfogyasztani a napelemeim termeléséből, ezért azt meg kell vásárolnom a szolgáltatótól:

6.912 * 0,3 * 36 = 74.650 Ft (mivel 2.520 kWh alatti a mennyiség, ezért fizetek érte 36 Ft-ot) (E)

Tehát egy év alatt a következőképpen alakul az árammal kapcsolatos bevételem és kiadásom:

74.650 - 10.368 = 64.282 Ft (ennyi fizetnivalóm marad a bruttó elszámolás miatt)

Tehát a napelem által megtermelt áram anyagilag nem váltja ki teljes mértékben a korábban fizetendő áramdíjamat (C), hanem csak:

398.160 - 64.282 = 333.878 Ft (F), így a bruttós elszámolásban telepített napelem költségét ehhez kell viszonyítanom, hogy ki tudjam számolni a megtérülést.

Most már csak egy adat hiányzik a képletből, ez pedig a napelemes rendszer költsége:

5,76 kWp napelemes rendszer (5 kW inverter, 10 kWh akkumulátor, tetőszerkezetre telepítve) teljes anyag és munkadíj: bruttó 5.258.115 Ft (G)

Ha támogatást szeretnék igénybe venni akkor bizony számolni kell pályázatírói költséggel is (ami egyébként elszámolható a pályázatban, tehát a 2/3-át szintén az állam állja), így az ezzel növelt végösszeg a következő:

Végösszeg: 5.613.715 Ft (I)

Támogatás összege: 3.705.052 Ft

Önerő mértéke: 1.908.663 Ft (J)

A megtérülési idő (J/F): 1.908.663/333.878 = 5,7 év


Összefoglalva tehát:



Kalkulációnkban a jelenlegi árakat vesszük alapul, valamint biztos, hogy lehetne még finomítani a számítást, de támpontnak azért ez is bőven elegendő lehet.

Pályázzon velünk, kérje az előminősítést ide kattintva!